ارز دیجیتال در افغانستان ممنوع شد!گزارش کردن صدای ایرانبه گزارش مهر، از اسپوتنیک، در حالی که مردم افغانستان پس از روی کار آمدن طالبان، استفاده از ارز دیجیتال را افزایش داده اند، اکنون اخبار حاکی از ممنوعیت استفاده از ارز دیجیتال در افغانستان است.

تحریم‌های غرب و بی‌ثباتی داخلی افغانستان را با یک بحران اقتصادی شدید مواجه کرده است و به همین دلیل استفاده از ارز دیجیتال در افغانستان در سال گذشته افزایش یافته است.

دستگیری ۱۳ نفر در زمینه فعالیت ارزهای دیجیتال

این در حالی است که بر اساس اخبار روز جمعه، نیروهای امنیتی افغانستان پس از یورش و بستن بیش از ۱۶ صرافی ارز دیجیتال در ولایت هرات، دست کم ۱۳ نفر را که در زمینه ارزهای دیجیتال فعال بودند، بازداشت کردند. هرات سومین شهر بزرگ افغانستان است که تجارت ارزهای دیجیتال در آن رونق گرفته است.

اقدام علیه بازار ارز دیجیتال پس از دستور بانک مرکزی افغانستان آغاز شده است. ماه گذشته بانک مرکزی افغانستان ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال را در سراسر کشور اعلام کرد.

رئیس پلیس جرایم اقتصادی افغانستان اعلام کرد که پس از دستور بانک مرکزی، از آنجایی که تجارت ارزهای دیجیتال مشکلات زیادی را ایجاد کرده و از مردم کلاهبرداری می کنند، ما وارد عمل شدیم و تمامی صرافی هایی را که در این تجارت دست داشتند دستگیر و مغازه های آنها را تعطیل کردیم. ما بستیم

صرافی های محلی گفتند که مردم از این ارزهای دیجیتال برای تراکنش های فرامرزی با هدف دور زدن تحریم های غرب استفاده می کنند. زیرا افغانستان در حال حاضر از سیستم پرداخت سوئیفت معلق است.

بر اساس شاخص جهانی پذیرش کریپتو در سال ۲۰۲۱، افغانستان در بین ۱۵۴ کشور در بین ۲۰ کشور برتر تجارت ارزهای دیجیتال قرار گرفته است.

در اوایل ماه ژوئن، طالبان تجارت فارکس را غیرقانونی و غیرقانونی اعلام کرده بود. افغانستان بدترین بحران اقتصادی خود را به دلیل تحریم های آمریکا و متحدانش تجربه می کند. این تحریم ها شامل توقیف ۹.۵ میلیارد دالر از دارایی های ملی و دارایی های بانک مرکزی افغانستان است.