ارتباط سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و چاقی


اکثر مردم با بیماری های مرتبط با چاقی آشنا هستند. بیماریهای قلبی عروقی ، فشار خون بالا ، دیابت و غیره. چاقی چه مشکلاتی را با خود به همراه دارد؟ با این حال ، تعداد کمی از مردم می دانند که چاقی برای زنان می تواند با مشکلات باروری و سندرم تخمدان پلی کیستیک همراه باشد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

در مورد سندرم تخمدان پلی کیستیک بیشتر بدانید

سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع ترین اختلالات هورمونی در سنین باروری است. حدود 10 درصد از کل زنان از این سندرم رنج می برند. علامت و ویژگی اصلی این سندرم قاعدگی نامنظم و مشکلات مکرر حاملگی است. این است سندرم زمانی رخ می دهد که سطح هورمون ها در بدن تغییر می کند و غیر طبیعی است. دلیل اصلی این عارضه ناشی از تولید بیش از حد هورمون مردانه آندروژن است. علاوه بر این هورمون ، عوامل مختلفی می توانند بر اختلال عملکرد تخمدان تأثیر بگذارند.

چرا سندرم تخمدان پلی کیستیک باعث چاقی می شود؟

این است سندرم استفاده از هورمون انسولین را برای بدن مشکل می کند. در نتیجه ، قند و نشاسته به انرژی تبدیل نمی شوند. در پزشکی به این وضعیت مقاومت به انسولین می گویند. سطح انسولین به تولید آندروژن های بیشتر کمک می کند و یک چرخه مداوم است. افزایش وزن در افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بر شکم و لگن تأثیر می گذارد. به اندام سیبی شکل به اندام گلابی شکل تبدیل می شود. چربی شکمی خطرناک ترین نوع چاقی است زیرا باعث بیماری های قلبی عروقی و کبد چرب می شود.

درمان تخمدان پلی کیستیک با کاهش وزن

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. هنگامی که بیماری تخمدان پلی کیستیک دارید ، چرخه قاعدگی شما با کاهش 10 درصدی به حالت عادی برمی گردد. همچنین می تواند برخی علائم را تسکین دهد سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک.

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. برای شروع کاهش وزن بهتر است با یک متخصص تغذیه ملاقات کنید. پزشک بر اساس تجزیه و تحلیل بدن ، رژیم درمانی و کاهش وزن را برنامه ریزی می کند. در صورت نیاز به استفاده از روشهای کاهش وزن غیر تهاجمی ، پزشک دستگاه و روش مناسب را به شما معرفی می کند.

رژیم غذایی برای تخمدان پلی کیستیک

با رژیم غذایی پر فیبر و کم قند شروع کنید. اطمینان حاصل کنید که میوه ، سبزیجات و غلات کامل را در رژیم غذایی خود قرار دهید. به جای خوردن وعده های غذایی سنگین سه بار در روز ، وعده های غذایی خود را تقسیم کنید. همچنین در تنظیم و کنترل قند خون مثر است. روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش هوازی مانند پیاده روی انجام دهید. در صورت سیگار کشیدن ، تحت نظر پزشک دوز را به مرور کاهش دهید.

چرا تشخیص زودهنگام و درمان PCOS مهم است؟

مانند هر بیماری مزمن ، تشخیص زودهنگام می تواند درمان را تسریع کند.

دیدگاهتان را بنویسید