ادعای جدید آمریکا درباره برجامبه گزارش صدای ایران، دور جدید مذاکرات لغو تحریم ها از روز چهارشنبه با حضور هیات های مذاکره کننده ایران، روسیه، چین، ایالات متحده آمریکا و نماینده اتحادیه اروپا در وین آغاز شده است.

در این دور از مذاکرات که پس از چندین ماه مذاکرات وین و دور غیرمستقیم مذاکرات ایران و آمریکا در دوحه قطر انجام شد، متن پیشنهادی «جوزف بورل» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و ایده های رسمی و محتوایی ایران که برای به نتیجه رساندن مذاکرات مورد استفاده قرار گرفت، محور اصلی بحث ارائه شده است.

برخلاف آنچه در برخی رسانه های غربی عنوان شده است، هیچ یک از موضوعات باقی مانده قبلی که مانع از بهره مندی ایران از برجام می شد، از دستور کار هیات ایرانی خارج نشده و ایده های ارائه شده از سوی کشورمان نیز با این هدف مطرح شده است. پیگیری و دستیابی به انتظارات ایران.

در این رابطه؛ در اولین روز این دور از مذاکرات، هیئت ایرانی دیدگاه های خود را در مورد چند موضوع باقی مانده به طرف مقابل ارائه کرد.

اطمینان از اینکه موضوعی برای تبدیل شدن به اهرم فشار بر ایران در آینده باقی نمانده، یکی از مهمترین مواردی است که هیئت ایرانی بر آن تاکید کرده است، یعنی برای جمهوری اسلامی ایران قابل قبول نیست که برجام به یک برجام تبدیل شود. گروگان ادعاهای آمریکا و طرف های غربی. که مبنایی ندارد و تنها با مدیریت صحنه ای دشمنان ایران و با هدف اعمال فشار بر ایران مطرح می شود.

مثلا؛ در خصوص مسائل حفاظتی که حل و فصل آن کاملا بر اساس برجام است، طرف های غربی در مارس گذشته تعهداتی را پذیرفتند که اکنون پس از گذشت بیش از پنج ماه نه تنها به آن عمل نکرده اند، بلکه از قضا مسیری کاملاً برعکس را در پیش گرفته اند. به آن تعهدات

این رفتار غربی ها در نقض توافق به وضوح این شبهه را تقویت می کند که آنها جدی نیستند و به ادعای خود برای دستیابی به یک توافق قوی، باثبات و قابل اعتماد اعتماد دارند و نه تنها حاضر به پذیرش الزامات یک توافق قوی نیستند. اما تلاش می کنند ایران آنها را تحت فشار روانی قرار دهد و امتیاز بیشتری کسب کند.

در عین حال، طرف غربی در تلاش است تا طرف ایرانی را به افراط در فضای رسانه ای ترغیب کند که اساساً مسائل پادمان موضوعی جدا از برجام یا درخواست اضافی از سوی ایران نیست و در سال ۲۰۱۵ در متن … برجام، آنها همچنین متعهد سیاسی برای پایان دادن به ادعاها علیه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران شدند. در شورای حکام آژانس ارائه کرده اند.

نکته اینجاست که طرف غربی با انواع ترفندها تلاش می کند ایران را به قبول توافق وادار کند که در آن موضوع بهره مندی کامل کشورمان از برجام همچنان مبهم است و هیچ تضمینی وجود ندارد که موارد ادعایی علیه ایران وجود داشته باشد. توسط نهادهایی مانند آژانس بین المللی انرژی اتمی افتتاح نخواهد شد. وجود ندارد.

منطق ایران در این زمینه نیز کاملاً روشن و مبتنی بر اصول مذاکره حرفه ای با مبادلات متوازن است که طبیعتاً به توافق مطلوبی منجر خواهد شد.

اگر طرف غربی مدعی تلاش برای دستیابی به یک توافق قوی است، باید اراده خود را نه در سخنرانی های چندجانبه رسانه ای، بلکه با ارائه ضمانت نامه های کتبی، با رفتار مسئولانه نشان دهد.

برای توصیف دقیق؛ طرف غربی مذاکرات نمی تواند در عین حال که مدعی حل مسائل و اجبار ایران به پذیرش توافق باشد، مسائل دیگر را گروگان گرفته و به عنوان چماق استفاده کند، زیرا تجربه نشان داده است که در چنین شرایطی به محض عبور از این مرحله در در اولین فرصت ساز جدیدی را کوک می‌کنند و اگر قبلاً این اتفاق افتاده بود، از همه ابزار خود برای کاهش اثربخشی لغو تحریم‌ها استفاده می‌کنند.

اینکه کاخ سفید تاکنون از پذیرش منطق ساده اما اصولی مذاکره کنندگان ایرانی خودداری کرده است، دلیلی بر عدم جدیت آنها در مذاکرات و حفظ اثربخشی سایه تحریم ها حتی پس از توافق احتمالی است.

بدیهی است توافق احتمالی در مذاکرات فعلی در صورتی که به دو چیز منجر شود، یعنی؛ «هر گونه اهرم فشار علیه ایران در آینده برداشته شود» و «لغو باثبات و پایدار تحریم ها برای اطمینان بخشیدن به شرکای تجاری»، چون تضمین کننده منافع ملت ایران نیست، دلیلی برای موافقت تهران با آن وجود ندارد.

بر اساس این؛ از آنجایی که حضور هیات ایرانی در وین با هدف دستیابی به توافق صورت گرفته است، اگر طرف مقابل اراده واقعی برای توافق داشته باشد، این امر مهیا است.