ادامه فعالیت اینستاگرام و واتس اپ به صورت مشروط ممنوع نمی باشدبه گزارش صدای ایران، مهدی باقری با بیان اینکه «محدودیت های دسترسی به اینترنت و همچنین برخی پیام رسان ها و نرم افزارها بر اساس تصمیم کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه ای نبوده»، اظهار داشت: «به لحاظ قانونی، هر کدام نهاد و کمیته مسئولیت خود را دارد.» ; وظیفه کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه ای، نظارت بر مسائل دائمی و در راستای سلسله روندها و رویه های مربوط به قانون گذاری در شناسایی و تعیین مصادیق است.

وی افزود: شورای امنیت ملی و شورای امنیت ملی در مورد مسائل جاری و اجرایی تصمیم گیری می کنند و تصمیمات آنها قانون گذاری دائمی و مسبوق به سابقه نیست. این شوراها در مواردی مانند اتفاقات این روزها تصمیم می گیرند و تصمیمات آنها بالاتر از تصمیمات مجلس است.

هیچ تصمیمی در مورد ادامه محدودیت های دسترسی به اینستاگرام و واتس اپ گرفته نشده است
این عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه ای در پاسخ به این سوال که آیا قرار است محدودیت دسترسی به نرم افزارهای اینستاگرام و واتس اپ ادامه داشته باشد؟ وی تاکید کرد: من اطلاع ندارم که کسی گفته باشد قصد دارد بعد از بازگشت به شرایط عادی از عملکرد این نرم افزارها جلوگیری کند یا ادعا کرده باشد که این نرم افزارها همچنان اجازه فعالیت دارند. هنوز تصمیمی در این زمینه گرفته نشده است و از هیچ نهاد، کمیسیون، کمیته و فردی هم نشنیده ام که در این زمینه تصمیمی گرفته باشد.

باقری در ادامه با تاکید بر اینکه در تصمیم گیری های ملی باید همه جوانب در نظر گرفته شود، گفت: ما راضی نیستیم به کسب و کار فلانی آسیب وارد شود و راضی نیستیم که اغتشاشگران به بهانه تجارت از اینترنت استفاده کنند. و به جان و مال مردم و بیت المال آسیب برساند. قطعا کسی که کسب و کارش در فضای مجازی است راضی نیست که بدون جرم و به دلیل تحریک اوباش، اوزیران و اعضای خانواده اش کشته شود.

آشوبگران و اوباش از فضای سایبری برای شبکه سازی استفاده کردند.

وی با بیان اینکه «تعدادی از اوباش از جایی دستور کشتن گرفتند»، تصریح کرد: تمام فرصت هایی که برای شبکه سازی این اغتشاشگران و اوباش فراهم شده از فضای مجازی بوده است. متأسفانه افرادی که در نقاط مختلف کشور متخلف شدند و گاه جان خود را از دست دادند، نوجوانانی هستند که در فضای مربوط به این اغتشاشات نبودند.

بازگشت اوضاع به حالت عادی و استفاده مردم از همه ظرفیت ها از جمله فضای مجازی، موضع همه مسئولان است.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح کرد: بازگشت وضعیت به حالت عادی و استفاده مردم از همه ظرفیت ها از جمله فضای مجازی به ویژه برای کسب و کار، وظیفه همه ماست، اما از آنجایی که شرایط کشور به گونه ای است که امنیت جان و مال مردم تضمین می شود. to be همه مسئولانی که این ماجرا را در کشور دنبال می کنند بسیار علاقه مند هستند که اوضاع هر چه زودتر به حالت عادی بازگردد، اما همانطور که وزیر کشور اظهار داشت، بازگشت به حالت عادی منوط به گزارش نهادهای امنیتی کشور مبنی بر اینکه اغتشاشگران هستند. یا دستگیر شدند یا از کشور گریختند.

باقری تاکید کرد: من به عنوان نماینده مجلس و با رویکرد قانونی می گویم تلگرام، اینستاگرام و واتس اپ موضوعیت ندارد، اما آنچه مطرح است قانون مداری و تامین منافع مردم است. ما به شرط قبول قوانین جمهوری اسلامی با فعالیت تلگرام مشکلی نداشتیم. چه بسا در ابتدای فعالیت این پیام رسان در ایران اینگونه بوده و تلگرام با رویکرد رعایت قوانین در داخل کشور شروع به کار کرد اما بعدها با رعایت نکردن قوانین متوقف شد.

وی خاطرنشان کرد: نه تنها پیام رسان ها یا نرم افزارهای خارجی مانند اینستاگرام، بلکه حتی پیام رسان های داخلی نیز هر زمان که بخواهند به اغتشاشگران کمک کنند و با آنها همراهی کنند، قطعا با واکنش هایی مواجه خواهند شد.

این عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه ای گفت: در خصوص اینستاگرام و واتس اپ همه مسائل بستگی به همکاری یا عدم همکاری آنها با ایران دارد. پیام رسان هایی مانند واتس اپ نباید اجازه فعالیت داشته باشند، اما هدف این پیام رسان ایجاد ابزار و بستری برای شورش است. ما خدمت به مردم را یک طرف مشکل می دانیم و از طرف دیگر نمی خواهیم ابزار دشمن را با دست خودمان تهیه کنیم. آنچه مهم است این است که اگر اینستاگرام و واتس اپ یا هر نرم افزار دیگری به قوانین جمهوری اسلامی پایبند باشند، قطعاً مشکلی برای فعالیت در ایران وجود نخواهد داشت.

بارها از اینستاگرام و واتس اپ درخواست همکاری با ایران شده است اما آنها قبول نکرده اند.

وی با بیان اینکه بارها از اینستاگرام و واتس اپ خواسته شده تا با ایران همکاری کنند اما آنها نپذیرفتند، گفت: اگر همکاری می کردند این فرصت برای ناآرامی فراهم نمی شد. درست مثل امروز اگر اینستاگرام بخواهد در کشورهای اروپایی فعالیت کند و آشوبگران را آموزش دهد، خلاف قانون است. در ایران واتس اپ و اینستاگرام می توانستند در تامین امنیت ایران کمک کنند اما به هیچ وجه همکاری نکردند و کاملا فضا را برای کشتار و کشتار ایجاد کردند. مواد منفجره و هر چیزی که می توانست باعث شورش شود مجاز بود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: جان و مال مردم اولین موضوعی است که ما نمایندگان دنبال می کنیم و برای ما فرقی نمی کند که بستری که برای سلب امنیت مردم از طریق نرم افزارها و پیام رسان های خارجی فراهم شده باشد یا داخلی، برای ما فرقی نمی کند. در شرایط عادی به دنبال هر نرم افزار و مجموعه ای هستیم که خدمات بهتری به مردم ارائه دهد. اینستاگرام و واتس‌اپ در شرایط قبل از اغتشاشات قبلاً شرایط کسب و کار را فراهم کرده بودند، به همین دلیل فضا برایشان فراهم شده بود و در حال فعالیت بودند، اما وقتی فضایی را علیه جان و مال مردم فراهم کردند، با محدودیت‌هایی در دسترسی مواجه شدند. اما به یاد ندارم که هیچ یک از دولتمردان، نمایندگان مجلس و شورای امنیت ملی تصمیمی برای جلوگیری از عملکرد این نرم افزارها گرفته باشند.

هیچ منعی برای ادامه استفاده از اینستاگرام و واتس اپ به صورت مشروط وجود ندارد.

باقری در پایان با بیان اینکه پس از بازگشت شرایط به گذشته به صورت مشروط، منعی برای ادامه فعالیت اینستاگرام و واتس اپ وجود ندارد، گفت: به نظر من اگر اینستاگرام و واتس اپ قرارداد و تفاهم نامه امضا کنند و شروط جمهوری اسلامی ایران را پذیرفته و متعهد به پذیرش مسئولیت می‌باشند، منعی برای فعالیت آنها وجود نخواهد داشت.