ائتلاف می گوید که جنگ در ماریب شدت می گیرد و دست کم 150 شورشی حسین کشته شده اندتاریخ انتشار:

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در یمن روز پنجشنبه (14 اکتبر) گفت که بیش از 150 شورشی حسین در حملات جدید در جنوب شهر استراتژیک ماریب کشته شده اند. به گفته سازمان ملل متحد ، این درگیری ها طی روزهای اخیر صدها کشته و ده ها هزار غیرنظامی را آواره کرده است.

« در نتیجه عملیات ، 11 خودرو نظامی منهدم شد و بیش از 150 عنصر تروریستی منهدم شد “در العبادیه ، جنوب ماریب ، خبرگزاری رسمی عربستان سعودی به نقل از SPA گزارش داد.

مرکز استان با همین نام ، ماریب ، در مرکز نبردی سخت قرار دارد. این آخرین سنگر دولتی در شمال یمن است که تحت سلطه حسین است.

العبادیه در حدود 100 کیلومتری جنوب شهر واقع شده است ، اما در منطقه نفت خیز و از نظر جغرافیایی استراتژیک استان ماریب بین شمال و جنوب یمن واقع شده است.

تأیید اعداد سخت است

حسین ها در ماه فوریه کمپینی را برای بردن ماریب به مقصد خود آغاز کردند. در هفته های اخیر حملات خود را تشدید کردبه ائتلاف با حمله هوایی پاسخ داد که در چهار روز گذشته بیش از 500 شورشی را کشته است.

این ارقام توسط منبع مستقل قابل تأیید نیست. حوثی ها به ندرت درباره قربانیان در صفوف خود صحبت می کنند.

این دو کمپ با هم ادغام می شوند جنگی ویرانگر از سال 2014، تاریخ تسخیر پایتخت شمال یمن ، صنعا ، توسط حسینیان در نزدیکی ایران. از سال 2015 ، ائتلافی به رهبری عربستان سعودی برای حمایت از نیروهای وفادار به مبارزه با شورشیان مداخله کرده است.

عقب نشینی حسین از مواضع خاصی در جنوب ماریب

به گفته منابع نظامی در دولت یمن ، حوثی ها در اوایل این هفته به دلیل حملات و درگیری های شدید مجبور شدند از برخی مواضع تحت کنترل خود در جنوب ماریب خارج شوند.

شورشیان با وجود تلفات ” تقویت های جدیدی را مطرح کرد “و” هزاران جنگجو را به کام مرگ فرستاد “، به گفته یکی از مقامات.

منابع نظامی می گویند در 48 ساعت گذشته دست کم 23 جنگنده از جمله سه افسر کشته و ده ها تن دیگر زخمی شده اند.

در آن کشور فقیرترین شبه جزیره عربستان وارد بدترین بحران انسانی در جهان شده است، سازمان ملل متحد نسبت به وخامت اوضاع به دلیل جنگ در ماریب هشدار می دهد. وی روز پنجشنبه گفت دهها هزار نفر در پی جنگ در این استان آواره شده اند.

“55 هزار آواره”

« IOM از 1 ژانویه تا 30 سپتامبر [l’Organisation internationale pour les migrations] بیش از 55 مورد ثبت شد 000 آواره در استان ماریب آژانس سازمان ملل به خبرگزاری فرانسه گفت. و این ارقام فقط ” مناطقی که تیم های ردیابی حرکت و واکنش سریع ما در آن گنجانده شده است تصریح کرد.

بر اساس گزارش IOM ، با تشدید درگیری ، تنها در ماه سپتامبر حدود 10 هزار نفر آواره شدند که بالاترین میزان ماهانه در استان در سال جاری است.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) از چهارشنبه 13 اکتبر پشیمان شد زیرساخت های حیاتی مانند پل ها و جاده ها نیز آسیب دیده یا تخریب شده اند ».

ماریب قبل از جنگ بین 20 تا 30 هزار نفر جمعیت داشت. این شهر در حال حاضر محل زندگی صدها هزار نفر است که بیشتر آنها در پی درگیری هفت ساله آواره شده اند.

به گفته دولت ، بیش از 130 میلیون اردوگاه پناهندگان در این استان وجود دارد.

از زمان آغاز درگیری ، ده ها هزار نفر ، عمدتا غیرنظامی ، کشته و میلیون ها نفر آواره شده اند.

با AFP

همچنین بخوانید: مصاحبه: از هر هشت نفر یک نفر در یمن به دلیل افزایش خشونت ها آواره شده اند

دیدگاهتان را بنویسید