آیت الله سعادت مصطفوی دار فانی را وداع گفت


گزارش کردنصدای ایرانآیت الله سعادت مصطفوی ساعتی پیش پس از تحمل یک دوره بیماری درگذشت. ساعاتی پیش دانشگاه امام صادق (ع) در اطلاعیه ای اعلام کرد: با کمال تأسف و تاثر به اطلاع می رسانیم روح مطهر آیت الله سید حسن سعادت مصطفوی استاد برجسته و چهره ماندگار دانشگاه امام صادق(ع) به عنوان) پس از تحمل یک دوره بیماری شدید از دنیا رفته است.

زندگی نامه آیت الله سعادت مصطفوی

آیت الله سعادت مصطفوی در مدرسه فلسفی تهران (مکتب تهران) از نظر فلسفی و حکمی شناخته شده بود و در آنجا فلسفه و حکمت را از بزرگانی چون محمدتقی آملی، سید ابوالحسن رفیعی قزوینی، محمدحسین ثقفی شیعه تهرانی نجفی، محمدعلی حکیم تقی آموخته بود.

عضو هیئت علمی و مدیر گروه فلسفه و کلام اسلامی دانشکده الهیات دانشگاه امام صادق (ع)، عضو رسمی کمیته گزینش و برنامه ریزی هیئت علمی وزارت علوم، ریاست دانشکده الهیات، دانشکده الهیات، دانشگاه تهران، ریاست دانشکده الهیات دانشگاه امام صادق(ع)، تولیت کاخ نیاوران از جمله فعالیت های امام خمینی (ره) بود.

آیت الله سعادت مصطفوی دار فانی را وداع گفت

آیت الله مصطفوی صاحب نظر و متمرکز بر فلسفه مشاء بود و یکی از شاخص ترین متفکران فلسفی معاصر ایران در زمینه فلسفه ابن سینا به شمار می رفت. دو کتاب «شرح کلام النجاه الشیخ الرئیس ابوعلی سینا» و «شرح النبیه و مکافات نوع سوم ابن سینا به فارسی مبسوط و تفصیلی» از آثار ماندگار این استاد فقید اسلام است. فلسفه

دکتر مهدی محقق، استاد برجسته فلسفه و علوم اسلامی، درباره تحقیق مرحوم مصطفوی درباره حکمت مشاء چنین می گوید: روایاتی که ابن سینا نوشته و به کوشش استاد مصطفوی به چاپ رسیده، واقعاً گنجینه است، زیرا هرکسی نمی تواند. عربی بخوانید دکتر غلامرضا اعوانی، رئیس پیشین موسسه حکمت و فلسفه ایران نیز در مورد مرحوم مصطفوی چنین می گوید: تلاش آیت الله مصطفوی و کتاب هایی که ایشان نوشته اند نشان می دهد که حکمت هنوز در سرزمین ایران زنده است. موضوعی که در جای دیگر نمی بینیم.

آیت الله سعادت مصطفوی دار فانی را وداع گفت

گفتنی است آیت الله سعادت مصطفوی پیش از اوج بیماری سه دوره ریاست گروه فلسفه و کلام دانشگاه امام صادق(ع) را بر عهده داشتند. وی همچنین به مدت ۹ سال ریاست دانشکده الهیات دانشگاه امام صادق(ع) و پس از آن به مدت چهار سال ریاست دانشکده الهیات دانشگاه تهران را بر عهده داشت.

مرحوم مصطفوی نیز از روحانیون انقلابی به شمار می رفت و در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی قریب به ۶ سال از طرف امام خمینی (ره) مسئولیت کاخ نیاوران را بر عهده داشت.