آیا گرسنگی خطرناک است؟ علائم چیست؟


تلخی در دهان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد ، از مشکلات ساده مانند بهداشت دهان و دندان گرفته تا مشکلات جدی تر مانند عفونت های قارچی یا رفلاکس اسید. سیگار کشیدن همچنین می تواند باعث ایجاد تلخی در دهان برای چند دقیقه تا چند ساعت شود. تلخی در دهان معمولاً پس از خوردن غذاهای دیگر ، نوشیدن آب یا مسواک زدن از بین می رود.

با این حال ، اگر اغلب دچار زخم دهان یا بیماری طولانی مدت هستید ، توصیه می کنیم با پزشک یا متخصص گوارش مشورت کنید تا مشخص شود آیا به بیماری خاصی مبتلا هستید و در صورت لزوم درمان را شروع کنید.

علت ایجاد درد در دهان چیست؟

1- رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

این شایع ترین علت طعم تلخ در دهان است ، به ویژه هنگام بیدار شدن از خواب. تلخی دهان پس از بیدار شدن از خواب ناشی از تجمع بزاق و باکتری در زبان ، دندان ها و لثه است که باعث بوی بد دهان می شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: حداقل دوبار در روز ، بعد از بیدار شدن و قبل از خواب مسواک بزنید. مسواک زدن زبان نیز بسیار مهم است ، زیرا باکتری ها و سلول های مرده روی زبان تجمع یافته و لایه ای را تشکیل می دهند.

2- آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضدافسردگی

برخی از داروها پس از مصرف و جذب بدن به بزاق دهان ترشح می شوند و طعم دهان تلخ است. آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین ها یا داروهای نقرس مانند آلوپورینول و لیتیوم یا برخی داروهای قلبی می توانند باعث تلخی دهان شوند.

افرادی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند ممکن است بیش از هر زمان دیگری خشکی دهان داشته باشند که می تواند طعم دهان آنها را تغییر دهد.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: دردی که معمولاً در نتیجه مصرف این داروها ایجاد می شود ، پس از چند روز از بین می رود. با این حال ، اگر مشکل همچنان ادامه دارد یا برای شما ناخوشایند است ، توصیه می شود با متخصص خود مشورت کنید تا این داروها را با داروهای دیگری که باعث تلخی دهان نمی شوند جایگزین کند.

3- بارداری

بحث ، که به عنوان طعم فلزی در دهان نیز شناخته می شود ، یکی از شایع ترین علائم در بسیاری از زنان در سه ماهه اول بارداری به دلیل تغییرات هورمونی است. این تغییر معمولاً چند روز طول می کشد و سپس به طور طبیعی برطرف می شود.

به همین دلیل ، زنان باردار ممکن است احساس کنند دهانشان طعم سکه دارد یا بعد از نوشیدن آب طعم فلزی در دهان خود احساس می کنند.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: یک راه عالی برای از بین بردن طعم تلخ دهان ، نوشیدن لیموناد یا مکیدن بستنی لیمو است.

علائم اولیه و ثانویه سرطان دهان ، پیشگیری ، درمان و مشاوره

4- مکمل های ویتامین

مصرف برخی مکمل های ویتامین حاوی مقادیر زیادی فلزات مانند روی ، مس ، آهن یا کروم نیز می تواند باعث ایجاد طعم تلخ یا فلزی در دهان شود. این عوارض جانبی بسیار شایع هستند و معمولاً هنگامی رخ می دهند که مکمل به طور کامل توسط بدن جذب شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: توصیه می شود چند دقیقه منتظر بمانید تا بدن مکمل را جذب کند. اگر درد در دهان شما بسیار شدید یا مکرر است ، باید در صورت لزوم با پزشک خود مشورت کنید تا دوز مکمل های خود را کاهش داده یا تغییر دهد.

5- رفلاکس معده

رفلاکس معده زمانی اتفاق می افتد که مواد معده به مری باز می گردند. در این حالت ، وقتی معده شروع به هضم غذا می کند ، اسید معده وارد دهان می شود و باعث درد می شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: از غذاهایی که چربی بالایی دارند و هضم آنها دشوار است خودداری کنید ، زیرا می توانند اسید معده را افزایش دهند. همچنین پرهیز از پرخوری بسیار مهم است زیرا هضم غذا را در معده پیچیده می کند.

6- مشکلات کبدی

هنگامی که کبد به درستی کار نمی کند ، مقدار زیادی آمونیاک در بدن تجمع می یابد. آمونیاک یک ماده سمی است که معمولاً توسط کبد به اوره تبدیل شده و از طریق ادرار دفع می شود. به دلیل عملکرد ضعیف کبد ، این افزایش آمونیاک باعث تغییر طعم دهان می شود و طعمی شبیه ماهی یا پیاز در دهان ایجاد می کند.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: مشکلات کبدی اغلب با علائم دیگری مانند بیماری یا خستگی همراه است. بنابراین ، اگر مشکوک به مشکلات کبدی هستید ، توصیه می شود برای تایید تشخیص و شروع درمان از متخصص کبد کمک بگیرید.

سلامت دهان و دندان: نکات مهمی که باید بدانید

7- عفونت های تنفسی

عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی ، مانند سرماخوردگی ، رینیت ، سینوزیت یا لوزه نیز می تواند به دلیل موادی که توسط باکتری های ایجاد کننده این عفونت ها تولید می شود ، باعث درد دهان شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: نوشیدن حداقل 2 لیتر آب در روز مهم است ، زیرا این کار به کاهش طعم تلخ دهان و بهبود سریعتر آن کمک می کند. با این حال ، توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید تا علت دقیق آن مشخص شود و درمان مناسب برای شما آغاز شود.

دیدگاهتان را بنویسید