آیا ویتامین ها و مکمل ها به رشد مو کمک می کنند؟


ارسال شده: 10 اکتبر 1400

تاثیر ویتامین ها بر ریزش مو

تأثیر ویتامین ها بر روی رشد مو باعث شده است بسیاری از مردم با مصرف ویتامین ها و مکمل ها ریزش مو را درمان کنند. ویتامین های مختلف به بهبود مو کمک می کند. این ویتامین ها بر رشد و تقویت مو و ناخن تأثیر بسزایی دارند. در مجله پزشکی اپل ، نقش ویتامین ها در ریزش مو را بررسی می کنیم.

نقش ویتامین ها در ریزش مو

ویتامین ها با بهبود عملکرد بدن به رشد موها کمک می کنند. همه ویتامین ها برای سلامتی بدن ضروری هستند ، اما برخی ویتامین ها بر موها تأثیر مستقیم می گذارند. تأثیر ویتامین E بر ریزش مو نمونه ای از نقش ویتامین ها است. با این حال ، این ویتامین ها دسته های مختلفی دارند. در زیر به بررسی اثرات ویتامین ها و موهای مختلف می پردازیم.

یک ویتامین

ویتامین A یکی از مهمترین ویتامین ها برای بدن است ، ویتامین A در غذاهایی مانند فلفل دلمه ای ، گوشت قرمز و ماهی یافت می شود. تنها فایده ویتامین A تأثیر ویتامین ها بر مو نیست. این ویتامین برای رشد همه سلول ها بسیار مهم است. سلول های موی انسان نیز سریع ترین سلول های در بدن هستند و با وجود داشتن ویتامین A کافی ، موها به سرعت و به طور کامل رشد می کنند. ویتامین A همچنین باعث تولید ماده ای به نام سیب در بدن می شود که رطوبت را در پوست حفظ کرده و به داشتن موهای سالم کمک می کند.

خانواده ویتامین B

ویتامین های گروه B گروهی از مواد محلول در آب هستند که نقش حیاتی و مهمی در روند متابولیسم یا متابولیسم سلولی در بدن انسان ایفا می کنند ، بنابراین کمبود این ویتامین ها می تواند عوارض و بیماری های جدی را به دنبال داشته باشد. تأثیر ویتامین B3 یا نیاسین به طور مستقیم بر رشد موها تأثیر می گذارد.

اهمیت ویتامین ها برای مو

همچنین بخوانید: علل و راهکارهای درمان ریزش مو و اصلاح تغذیه در ریزش مو

ویتامین B3 یا نیاسین

در غذاهایی مانند گوشت ، ماهی ، مخمر ، شیر ، تخم مرغ ، حبوبات ، غلات و سبزیجات وجود دارد. رژیم غذایی نامناسب و الکلیسم می تواند منجر به کمبود این ویتامین در بدن شود. تحت نظر پزشک ، مکمل های ویتامین با دوز بالا (بیش از یک یا دو گرم در روز) برای کاهش کلسترول و تری گلیسیرید خون تجویز می شود. مصرف این مکمل های ویتامین می تواند به سلامت بیماران مبتلا به تصلب شرایین ، دیابت و حملات قلبی قبلی کمک کند ، اما بهتر است قبل از شروع درمان با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

ویتامین B7 یا بیوتین

این ویتامین که به ویتامین H نیز معروف است در بسیاری از غذاها یافت می شود. کمبود نیز بسیار نادر است ، زیرا نیاز روزانه به این ویتامین بسیار کم است. با این حال ، این ویتامین به طور گسترده ای برای درمان ریزش مو و شکنندگی ناخن ها مورد استفاده قرار می گیرد. تأثیر ویتامین ها بر روی رشد مو مشخص است و این ویتامین تأثیر مثبت ویژه ای روی مو و ناخن ها دارد.

تأثیر ویتامین B مشابه تأثیر ویتامین E بر مو است. خانواده ویتامین ها برای سلامت بدن بسیار مهم هستند. با توجه به تأثیر زیاد ویتامین ها بر روی رشد مو ، استفاده از آنها به شکل غذا و دارو توسط پزشکان توصیه می شود. ویتامین C بر رشد پوست و مو تأثیر مثبت دارد و استفاده از آن برای همه توصیه می شود.

فواید ویتامین ها برای مو

ویتامین سی.

رادیکال های آزاد می توانند باعث ریزش مو و نازک شدن مو شوند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که می تواند اثرات رادیکال های آزاد را خنثی کند. علاوه بر این ، ویتامین C به تولید کلاژن ، که بخش مهمی از ساختار مو است ، کمک می کند. ویتامین C در گروه مکمل های مو قرار می گیرد و به رشد و بهبود مو کمک زیادی می کند. این ویتامین در مرکبات و فلفل وجود دارد. توت فرنگی همچنین منبع غنی ویتامین C است.

ویتامین دی.

ویتامین D یکی دیگر از ویتامین هایی است که بر ریزش مو تأثیر می گذارد. علت تأثیر ویتامین D بر ریزش مو مشخص نیست. با این حال ، به جرات می توان گفت که این ویتامین بر ریزش مو تأثیر مستقیم دارد و استفاده از منابع غذایی مانند ماهی و قارچ منبع خوبی از ویتامین D است. اما مهمترین منبع ویتامین D نور خورشید است. زیرا بدن ما به طور طبیعی ویتامین D را در زیر نور خورشید تولید می کند.

همچنین بخوانید: 10 حقیقت که باید در مورد ویتامین D بدانید

ویتامین E

ویتامین E یکی از مهمترین ویتامین ها برای مو است. تأثیر ویتامین E بر موها از نظر علمی اثبات شده است. ویتامین E ، مانند ویتامین C ، یک آنتی اکسیدان قوی است و اثرات ویتامین ها را بر موها منعکس می کند. این ویتامین به خوبی از مو محافظت می کند. طبق مطالعه ای که بر روی افرادی که از ریزش مو رنج می برند ، 34 درصد پس از مصرف ویتامین E بهبود یافتند. بادام ، اسفناج و تخمه آفتابگردان سرشار از ویتامین E هستند.

تاثیر ویتامین ها بر مو

اکستنشن مو

اگرچه ویتامین ها روی رشد مو تأثیر می گذارند ، اما برخی از افراد ویتامین کافی در رژیم غذایی خود ندارند. اگر مواد مغذی کافی برای دریافت ویتامین ندارید ، از مکمل های مو برای افزایش میزان ویتامین ها در بدن خود استفاده کنید. می توانید از قرص های این ویتامین استفاده کنید تا از تأثیر ویتامین E بر موهای خود استفاده کنید. این یک جایگزین عالی برای کسانی است که از تأثیر ویتامین ها بر ریزش مو مطلع هستند و می خواهند نقش ویتامین ها در ریزش مو با مکمل ها ایفا شود.

آخرین کلمه

مصرف مکمل ها و ویتامین ها می تواند بدن و موهای شما را سالم نگه دارد. ویتامین ها می توانند بدن شما را مصون نگه دارند. این ویتامین ها در حفظ سلامت بدن نقش اساسی دارند. علاوه بر این ، با خواندن این مقاله ، متوجه تاثیر ویتامین ها بر موهای خود می شوید ، بنابراین توصیه می شود از این ویتامین ها برای اطمینان از سلامت موهای خود استفاده کنید.

منابع:

وب سایت Healthline

سایت Webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید