آیا شهره لرستانی از آرشیو حذف می شود؟


گزارش کردن صدای ایران روزنامه فرهیختگان به آرشیو احتمالی فیلم های «شهره لرستانی» به بهانه تغییر جنسیت شهره لرستانی و تغییر نام او به «مازیار لرستانی» واکنش نشان داده است.

در بخشی از این یادداشت آمده است:

آیا شهره لرستانی از آرشیو حذف می شود؟

در شرایطی که اینترنت امکان یافتن و تماشای هر فیلم و سریالی حتی متروک ترین آثار را با یک جست و جوی ساده فراهم کرده است که آیا یک اثر از تلویزیون پخش می شود یا نه نباید دغدغه مردم باشد. اما فیلم ها و سریال های زیادی داریم که قبلا مجاز بودند و از خود تلویزیون پخش می شدند یا حتی تولید می شدند، اما الان به خاطر رفتار یکی از عوامل آن ها دیگر پخش نمی شوند.

آیا شهره لرستانی از آرشیو حذف می شود؟

توجه کنیم که این نوع رفتارها چه تصویر کلی و جامعی از رسانه ملی ایجاد کرده است; تصویر یک قیچی بزرگ که بدون هیچ ظرافت و تدبیری به همه چیز مشکوک می شود، آن را به اشتباه همراه با حاشیه زیاد می گیرد و دور می اندازد، حتی نیازی به اثبات وجود چیزی نیست که ممکن است موضوع آن نباشد. یک کار یا موضوع، کافی است تا زمانی که باز قیچی باز و بسته شود مشغول باشند. آنها هرگز در حذف چیزی تردید نمی کنند و حوصله دردسر را ندارند، اما از طرفی برای نگه داشتن چیزی نمی توانند کوچکترین تلاشی کنند.

البته این فقط به محصولات فرهنگی مربوط نمی شود و در حوزه انعکاس اخبار نیز وضعیت مشابهی داریم و از آنجایی که صدا و سیما در ایران رسانه رسمی دولت محسوب می شود، این نوع رفتارها تصویر کلی را شکل می دهد. دولت در اذهان مردم به شکلی نامناسب. حقیقت این است که همه اخبار به گوش مردم می رسد، اما صدا و سیما چه اعلام کند چه نکند پیام دیگری ایجاد می کند، محصولات فرهنگی هم همین طور است. اخیراً موردی اتفاق افتاده است که برخی را دچار تردید کرده است، یکی از بازیگران زن سینمای ایران تغییر جنسیت داده یا به عبارت دقیق تر، نام خود را از شهره به مازیار تغییر داده است.

اما چرا وقتی مخاطب ایرانی می شنود چنین اتفاقی رخ داده است، ممکن است بلافاصله بپرسند تکلیف فیلم ها و سریال هایی که او با نام شهره در آن ها بازی کرده است، چه می شود؟ جدا از قضاوت های عمومی در مورد درست یا غلط بودن چنین کاری، شرعی یا غیر شرعی بودن و مسائلی از این دست، ممکن است مردم بپرسند که آیا تلویزیون کارهای قبلی این بازیگر را پخش می کند یا خیر؟

زمانی که این خبر را به صورت رسمی اعلام کرد، گفت که بیش از هر چیز به فکر آینده کاری خود است. اینکه بتواند با هویت مازیار به فعالیت در سینمای ایران ادامه دهد. اما مردم دغدغه های دیگری داشتند. خاطراتی هستند که زمانی مشروع بودند و اکنون ممکن است نامشروع تلقی شوند. با اینکه کار اون بازیگر قانونی و مشروعه!
پ/