آیا رئیسی و بایدن با هم دیدار خواهند کرد؟گزارش صدای ایران از اختاز نیوز به نقل از ایرنا، آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در آستانه شرکت در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در گفتگو با یک رسانه آمریکایی از عدم انجام دیدار با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا خبر داد. محل.

آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران برای شرکت در هفتاد و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر می کند.

سی‌بی‌اس نیوز گزارش داد که آیت‌الله رئیسی در گفت‌وگو با این شبکه خبری از عدم انجام دیدار با جو بایدن خبر داد.

بر اساس این گزارش، آیت الله رئیسی در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال دیدار حضوری با بایدن در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: بعید می دانم چنین دیداری انجام شود. من ملاقات یا مذاکره را مفید نمی دانم.

رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که به نظر شما تفاوت دولت ترامپ با دولت بایدن چیست؟ وی گفت: دولت جدید آمریکا مدعی است با دولت ترامپ متفاوت است اما در عمل تغییری ندیده ایم.

رئیس جمهور ایران پیش از این در گفت و گو با شبکه خبری الجزیره قطر تصمیم نهایی برای دستیابی به توافق هسته ای را بر عهده آمریکا دانسته و تاکید کرد: مصمم هستیم قاطعانه از حقوق ایران و مردم آن دفاع کنیم. “

به گزارش صدای ایران، آیت الله رئیسی پنجشنبه شب در این گفت و گو افزود: لغو تحریم های ایران باید با دستیابی به ضمانت ها همراه باشد و برای پیشبرد مذاکرات هسته ای مسائل پادمان حل شود.

رئیس جمهور ایران گفت: قبل از اینکه غرب از ما بخواهد فعالیت های هسته ای را متوقف کنیم باید از رژیم صهیونیستی که سلاح های کشتار جمعی دارد بپرسند.

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه مصمم هستیم قاطعانه از حقوق ایران و ملت ایران دفاع کنیم، افزود: مذاکره مستقیم با آمریکا بر سر توافق هسته ای فایده ای ندارد و آمریکا باید با طرف ایرانی اقدامات اعتمادسازی انجام دهد. “

رئیس جمهور ایران در ادامه به تحریم های جدید آمریکا علیه ایران پرداخت و گفت: اگر واشنگتن توافق می خواهد; چرا در جریان مذاکرات هسته ای تحریم های جدیدی وضع می کند؟

ایرنا، دور جدید مذاکرات لغو تحریم‌های ایران پس از یک وقفه ۵ ماهه از ۲۲ مرداد در وین آغاز شد و این مذاکرات پس از چهار روز در ۲۶ مرداد با بازگشت هیات‌ها به پایتخت‌ها پایان یافت.

برگزاری این دور از مذاکرات پس از آن صورت گرفت که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روزنامه فایننشال تایمز مدعی شد بسته پیشنهادی جدیدی را روی میز گذاشته است که شامل راهکارهای به روز در خصوص لغو تحریم ها و هسته ای ایران است. مراحل

جمهوری اسلامی ایران در ۲۵ آگوست (۱۶ مرداد) نظرات و درخواست های خود را در خصوص پیشنهادات اتحادیه اروپا برای مذاکرات رفع تحریم ها در وین ارسال کرد و پس از گذشت بیش از یک هفته، ایالات متحده نظر خود را در ۲ سپتامبر (۲۴ مرداد) ارسال کرد. . او این را به اتحادیه اروپا ارائه کرد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه روز دهم شهریور ماه از ارائه نظرات جمهوری اسلامی ایران در خصوص واکنش آمریکا به متن پیش نویس توافقنامه لغو تحریم ها به هماهنگ کننده خبر داد. و گفت: پس از دریافت پاسخ آمریکا، تیم کارشناسی جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی دقیق قرار گرفته و پاسخ های ایران پس از ارزیابی در سطوح مختلف، امشب جمع آوری و به هماهنگ کننده تحویل داده شد. متن ارسالی رویکردی سازنده با هدف نهایی کردن مذاکرات دارد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در ۲۲ سپتامبر (۱۳ شهریور) به وقت محلی (آمریکا) با بیان اینکه به تلاش‌های دیپلماتیک ادامه می‌دهیم، اظهار داشت: در مورد آخرین پاسخ ایران نیز نظر خود را اعلام کرده‌ایم.

مذاکرات به مراحل حساس و رسیدن به خط پایان رسیده است و توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی غرب به ویژه ایالات متحده آمریکا به عنوان طرف ناقض توافقنامه ۱۹۹۴ است.

هیأت جمهوری اسلامی ایران تاکید می کند که دستیابی به توافق ضروری است، پایداری لغو تحریم ها به نوعی تضمین شده است و این موضوع نباید به عنوان اهرم فشاری برای استفاده علیه ایران در این زمینه باقی بماند. آینده است و به دنبال توافقی است که در آن منافع اقتصادی مردم تامین شود. موانع تجارت خارجی ایران برداشته شود و محدودیت های غیرقانونی فروش نفت برداشته شود.

بنابراین اگر طرف مقابل خواسته های منطقی ایران و الزامات شکل گیری یک توافق پایدار و قابل اعتماد را بپذیرد، توافق نهایی حاصل خواهد شد.