آیا برای تولد یک کودک آماده هستید؟


ارسال شده: 22 اکتبر 1400

تغییرات پس از زایمان

گذار به والدین یک فرایند استرس زا است. با تولد نوزاد ، زندگی از هر نظر تحت تأثیر قرار می گیرد ، نیازهای شما (جسمی و روانی) و انتظاراتی که از شما دریافت می کنید یا از آن انتظار دارید مانند قبل نیست و هیچ کدام را قبلاً تجربه نکرده اید. بنابراین ، تعجب آور نیست که روابط زوجین پس از تولد فرزند به طور طبیعی تغییر کند.

از کودکی ، این پیام مخفی را از اطرافیان دریافت کردیم که زندگی با تولد یک کودک شیرین تر و زیبا تر می شود ، گویی همه مشکلات با ورود یک کودک به یکباره حل می شود. با این حال ، تحقیقات نشان می دهد که در دنیای امروز ، تولد یک کودک چالش های زیادی را به همراه دارد (حتی برای زوج هایی که قبل از تولد یک کودک رابطه خوبی دارند). ، حضور کودک در کوتاه مدت و حتی بلند مدت می تواند رضایت از رابطه را کاهش دهد. این امر مخصوصاً برای زوج هایی که فکر می کنند بچه دار شدن آنها را به هم نزدیک می کند گیج کننده و خسته کننده است. و این س arال پیش می آید که چرا فرزندپروری چنین تأثیر مهمی در ازدواج دارد؟ وقتی مسئولیت فرزندخواندگی را بر عهده دارید چگونه می توانید ارتباط برقرار کنید؟

تغییر و افزودن نقش ها ، تغییر در تصویر بدن زنان در اثر خستگی شدید ، تغییرات در دوران بارداری و زایمان ، تغییر جنسیت و هورمون ها ، بی خوابی ، افسردگی و سایر نوسانات خلقی پس از زایمان باعث می شود عشق ، اشتیاق زنده شود و زندگی را دشوار کند. با رعایت برخی رفتارها و فعالیتها ، زوجین می توانند بر روابط خود تمرکز کنند و از مشاجره های زیاد اجتناب کنند. در این راستا ، اولین تمرکز بر رفتارهای کوچک و مثبت به جای تمرکز و حذف رفتارهای مشکل ساز است. زیرا رفتارهای ظاهراً کوچک اما مداوم منجر به عشق ، شادی ، شادی ، رضایت از رابطه و احساس قدردانی از طرف مقابل می شود. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای شروع روند آماده شدن برای میانجیگری انجام دهید.

پذیرفتن تغییر در زندگی

یکی از اولین قدم ها این است که بپذیریم با تولد یک کودک ، سازمان زندگی تغییر می کند و وضعیت مانند قبل نیست. بنابراین ، بهتر است گذشته و حال را با هم مقایسه نکنیم و انتظارات خود را بر مبنای فرصت های واقعی و به دور از کلیشه های فرهنگی قرار دهیم.

تکالیف خانه را تقسیم کنید

بسیار مهم است که مسئولیت های خانه داری و کودک به طور عادلانه بین دو نفر تقسیم شود. با توجه به این که مادر پس از تولد نوزاد مسئولیت های بیشتری بر عهده دارد ، دریافت همدلی ، همراهی و حمایت همسر و توجه به وظایف نقش می تواند نقش مهمی در جلوگیری از بحث های روزانه داشته باشد.

تولد یک نوزاد جدید

تولد یک نوزاد جدید

تعامل زوجین (فرایند سازگاری)

نحوه تعامل زوجین برای حل تعارض و حل مشکلات پس از تولد نوزاد بسیار مهم است. قبل از تصمیم گیری برای بچه دار شدن ، بهتر است زوجین در مورد راه های تعامل فکر کنند و در صورت بی اثر بودن ، مهارت های ازدواج را برای ورود به دنیای جدید فرزندپروری از طریق دوره های آموزشی کسب کنند.

برای خوش گذرانی با دو نفر برنامه ریزی کنید

برای زوجین مهم است که یک روش جدید پس از زایمان (به احتمال زیاد بسیار متفاوت از شیوه زندگی قبل از زایمان شما) داشته باشند و کیفیت آن را دوچندان کنند. یکی از نکاتی که توسط بسیاری از درمانگران پیشنهاد شده است این است که برنامه ای برای گذراندن زمان مشترک با زوجین تا زمانی که زمان انتظار را داشته باشند ، داشته باشید. به دلیل تغییر در برنامه زوجین و تغییر اولویت ها ، این برنامه ریزی زمانی را نمی توان به راحتی برنامه ریزی کرد ، بنابراین در اینجا تأکید بر کیفیت است تا کمیت.

آخرین کلمه

سرانجام ، تربیت فرزند یک فرایند بسیار استرس زا است و انتظارات غیرواقعی از خود و همسرمان این روند را دشوار می کند. زوجین همیشه باید در نظر داشته باشند که کاهش روابط زناشویی در این دوران امری عادی و گاهی اجتناب ناپذیر است و برای بهبود رابطه ، مدیریت عاقلانه لازم است. بنابراین ، اگر عصبانی یا ترسیده اید ، در مورد احساسات خود صحبت کنید و ناامید نشوید. به این ترتیب ، شما هنوز هم می توانید نزدیک بمانید ، اما با پشتکار بیشتر یا در غیر این صورت. در صورت لزوم ، با یک مشاور یا روانشناس متخصص در این زمینه مشورت کنید.

دکتر. سارا بهزادی پور

دیدگاهتان را بنویسید