آیا با کاهش وزن می توان خطر لخته شدن خون را کاهش داد؟


– توسط آندریا ام. پامپالونی، دکتری.

افراد چاق دو برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به ترومبوآمبولی وریدی هستند و این احتمال برای افرادی که BMI 35 یا بالاتر دارند تا شش برابر افزایش می یابد.

ترومبوآمبولی وریدی (VTE) سومین بیماری شایع قلبی عروقی است، اما از آنجا که این لخته های خون اغلب تشخیص داده نمی شوند، می تواند منجر به ناتوانی یا مرگ شود. افراد چاق دو برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به VTE هستند و این احتمال برای افرادی که BMI 35 یا بالاتر دارند تا شش برابر افزایش می یابد.۱

چاقی یک عامل خطر مستقل برای هر دو نوع VTE، ترومبوز ورید عمقی (DVT) و آمبولی ریوی (PE) است. یکی از دلایلی که این لخته ها در وریدها تشخیص داده نمی شوند این است که بیماران اغلب بدون علامت هستند. هنگامی که لخته DVT درمان نشود، می تواند شکسته شود و باعث آمبولی ریه شود، و اگر لخته به اندازه کافی بزرگ باشد، با جلوگیری از رسیدن خون به ریه ها می تواند کشنده باشد. DVT همچنین می تواند منجر به سندرم پس از ترومبوتیک (PTS) شود، یک عارضه طولانی مدت که نیمی از بیماران DVT را تحت تاثیر قرار می دهد.

کاهش خطر VTE در جمعیت چاق

خطر ابتلا به DVT زمانی افزایش می‌یابد که بیمار در دسته‌های خطر متعدد قرار می‌گیرد. علاوه بر چاقی، این شامل شرایط مرتبط مانند جریان آهسته خون ناشی از محدودیت حرکت، بیماری قلبی و افزایش سن می شود. DVT یا PE قبلی یا سابقه خانوادگی DVT یا PE نیز خطر را افزایش می دهد.

خوشبختانه VTE قابل پیشگیری است. از آنجایی که خطر VTE با شاخص توده بدنی افزایش می یابد، کاهش وزن و کنترل وزن باید برای بیماران مبتلا به DVT توصیه شود. همچنین، از آنجایی که تقریباً ۳۰ درصد از افراد مبتلا به لخته خون در طی یک دهه یک دوره دیگر را تجربه خواهند کرد، برای جلوگیری از عود، باید عوامل خطر را به حداقل برسانیم.

از آنجایی که داروهای ضد انعقاد معمولاً در درمان لخته‌های خون استفاده می‌شوند، بسیار مهم است که بیماران قبل از ایجاد تغییرات رژیم غذایی، از جمله ثبات در دریافت ویتامین K، تحت یک ارزیابی تغذیه‌ای پزشکی جامع قرار گیرند. یک رویکرد تیمی که شامل نظارت پزشکی، مشاوره تغذیه، و ورزش درمانی به عنوان بخشی از برنامه مدیریت وزن رفتاری، نظارت لازم را برای به حداقل رساندن خطرات سلامتی، از جمله اثربخشی داروهای ضد انعقاد تجویز شده، فراهم می کند.۲

VTE یک بیماری جدی و بالقوه کشنده است، اما می توان از آن اجتناب کرد. افزایش حرکت از طریق پیاده روی و ورزش های ساده ای که می توان در حالت نشسته انجام داد، می تواند به جلوگیری از تشکیل لخته کمک کند و شروع خوبی برای تغییرات رفتاری است که شامل کاهش وزن می شود.

منابع:

  1. ارتباط بین چاقی و ترومبوآمبولی وریدی
  2. ایمنی و اثربخشی تمرینات ورزشی با قصد اولیه پس از ترومبوآمبولی حاد وریدی: یک کارآزمایی بالینی تصادفی شده

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر