آنچه در مورد سلامتی شما می گویند


مرد ناخن هایش را نشان می دهد

شاخص های زیادی برای بدن ما وجود دارد ، اینها متغیرهایی هستند که به طور کلی به ارزیابی طبیعی یا تقریباً عادی سلامت فرد حساس هستند. ناخن ها یکی از شاخص هایی هستند که قول ارزیابی سلامت سیستم و فعالیت منظم فرد را می دهند.

مردم عموماً ناخن های خود را به طور منظم کوتاه می کنند ، اما آیا هنگام بریدن از آنها مراقبت می کنند؟ آخرین باری که ناخن های خود را صاف کردید کی بود؟

ناخن ها چه چیزی را نشان می دهند؟

ناخن های شما می تواند چیزهای زیادی در مورد سلامت شما بگوید. ناهنجاری های ناخن اغلب یک عامل محرک برای برخی بیماری ها هستند که ممکن است از آنها بی خبر باشید. اما برای یادگیری نحوه باز کردن ناهنجاری ها ، باید کمی در مورد ناخن های طبیعی و غیر طبیعی بدانیم. بیایید بیاموزیم که چگونه نکات ناخن خود را برای سلامتی خود باز کنید. ما در مورد چگونگی تغییرات رنگ ، ظاهر ، شکل و بافت ناخن بر سلامت کلی شما بحث خواهیم کرد.

نمایش طبیعی ناخن ها

ناخن ها معمولاً ظاهری صورتی کم رنگ دارند. یک هلال سفید کننده به نام lunula در انتهای پروگزیمال صفحه ناخن ظاهر می شود. در شرایط عادی ، ناخن ها و ناخن های پا عاری از هرگونه رسوب و ارتفاع هستند. آنها دارای قوام یکنواخت و ساختار صاف هستند.

10 ناهنجاری مختلف ناخن

سرطان خون

وضعیتی که معمولاً به عنوان تغییر رنگ سفید شناخته می شود. مشتق شده از کلمه یونانی (leuco) به معنی سفید ، (اونیکس) میخ است. تشکیل آن با تجمع مقادیر زیادی ذرات کراتوهیالین همراه است. این به طور معمول رنگ صورتی کم رنگ را در بستر ناخن پنهان می کند. ظاهر لکه های سفید می تواند از نظر تنوع متفاوت به نظر برسد. اغلب اینها عبارتند از:

  • نقاط خال خال
  • نوارها و نوارهای پهن در امتداد ناخن.
  • نقاط بزرگتر

این نوارها و لکه های سفید کننده با آسیب دیدگی همراه هستند ، مانند هرگونه آسیب به بستر ناخن ، ضربه از هر جسم سخت. هرگونه واکنش آلرژیک و مانیکور مکرر غیر ضروری نیز می تواند ایجاد شود.

هرگونه صدمه به ناخن می تواند شبیه یک لکه بزرگتر از حد متوسط ​​باشد. واکنشهای آلرژیک به احتمال زیاد به شکل لکه های ستاره ای پراکنده در هر طرف ناخن ظاهر می شوند. نقاط کوچک با کمبود روی و کلسیم همراه است. ژل های مانیکور ، براق کننده ها و سفت کننده ها حاوی معرف های شیمیایی هستند که می توانند باعث عفونت قارچی ناخن ها ، آنیکومایکوزیس ، ظاهر سفید شوند.

تری ناخن

این میخ ها شفافیت شیشه آسیاب شده ، 80 درصد از کل ساختار ناخن را نشان می دهند. Lunula برداشته می شود و یک نوار کوچک از ناخن صورتی معمولی در عرض 0.5-3 میلی متر از عرض نوار کل قابل مشاهده است.

چنین ناخن هایی عمدتا در بیماران مبتلا به سیروز (بیماری کبد) ، نارسایی مزمن کلیه و نارسایی احتقانی قلب دیده می شود. در بیوپسی ناخن ، افزایش قابل توجهی در رشد بافت همبند و کاهش شدید رگ های خونی وجود دارد.

ریچارد تری در سال 1954 ناخن های سفید را در 82 نفر از 100 بیمار مبتلا به سیروز کبدی توضیح داد. در نگاه اول ، این ناخن ها با سایر بیماری های سیستمیک مانند دیابت نوع 2 و جذام نیز مرتبط هستند.

نیم و نیم میخ

ناخن های نیم و نیم با نام ناخن های لیندسی نیز شناخته می شوند. ناخن های لیندسی به طور واضح قسمت سفید کننده نزدیک بستر ناخن و قسمت دیستال را با پایه قرمز ، صورتی یا قهوه ای متمایز می کند. علاوه بر این تغییرات ، رنگدانه ملانین اضافی نیز در ناحیه ناخن آکرال مشاهده می شود.

سندرم ناخن جدیدی به نام نیمه ناخن در 25 بیمار مشاهده شد. از این بیماران ، 24 نفر بیماری کلیوی و 21 نفر آزوتمی داشتند. سفیدی بستر پروگزیمال ناخن که 20-60٪ طول ناخن را اشغال می کند و نوار قرمز ، صورتی یا قهوه ای بستر دیستال ناخن باید به احتمال آزوتمی هشدار دهد. این الگو با میخ سیروز سفید توصیف شده توسط تری متفاوت به نظر می رسد.

لیندسی ، 1967

این تغییرات رنگدانه ای ناخن در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه مشاهده می شود.

خطوط Muehrcke

خطوط عرضی سفید روی ناخن ها ظاهر می شود. مورک ابتدا نوارهای باریک زوجی را در 65 بیمار مبتلا به کمبود پروتئین آلبومین در بدن انسان توصیف کرد. مطالعات نشان داده اند که این نوارهای افقی سفید با سطح سرمی آلبومین زیر 2.2 گرم در 100 میلی لیتر ارتباط دارند.

این ناخن ها حالت متورم و متورم کلاسیک را نشان می دهند که در آن فشار مداوم بر بستر ناخن پایینی وارد می شود و با فشار بر رگ ها ، خارش (قرمزی) را کاهش می دهد. معمولاً دو نوار افقی به موازات یکدیگر و لونول وجود دارد. آنها با یک میخ معمولی صورتی کم رنگ از هم جدا می شوند. آنها هیچ سوراخ یا رسوبی را نشان نمی دهند و عموماً در میخهای 2 ، 3 و 4 یافت می شوند. در تصاویر کوچک نادر است

خطوط می

معمولاً خطوط رینولدز نامیده می شود. این خطوط 1-2 میلی متر هستند و به موازات لونول گسترش می یابند. شایع ترین علت این خطوط مسمومیت با آرسنیک است. آنها معمولاً با فشار دادن بستر ناخن ناپدید می شوند. این به طور سنتی با بیماران مبتلا به مسمومیت با فلزات سنگین و جلسات شیمی درمانی منظم همراه است. با بلند شدن ناخن ، خطوط Mee طولانی و ناپدید می شوند.

خطوط زیبا

خطوط بیو خود را به صورت برجستگی های فرورفته روی ناخن نشان می دهد. به صورت افقی در امتداد صفحه ناخن حرکت کنید. وقوع آنها به عفونت های مکرر ، جلسات شیمی درمانی منظم و مانیکورهای مکرر بستگی دارد. این عوامل به ماتریس ناخن در حال توسعه آسیب می رسانند. رشد ناخن را کند کرده و رشد ناخن را 3 میلی متر در ماه کاهش می دهد. توقف تقسیم سلولی در ماتریس ناخن ظاهری توخالی به آن می بخشد.

ناخن های قاشق شکل

Koilonychia اصطلاحی است که از نظر پزشکی برای ناخن های افسرده یا ناخن مقعر استفاده می شود. شرایط اصلی این ناخن های قاشق شکل کم خونی فقر آهن مزمن است. میخ ها در مرکز دفن شده اند و لبه های بیرونی را به بالا و بالا می چرخانند. میخ دارای قسمتهای جانبی و دیستال است
از بستر ناخن جدا شده است.

ناخن های باشگاه

جویدن ناخن با بیماری های قلبی و ریوی ارتباط دارد. ناخن ها شبیه قاشق معکوس هستند. مکانیسم سازهای کوبه ای شامل اتساع رگ های خونی در نواحی دور دست انگشتان است که منجر به تشکیل بیش از حد بافت همبند می شود.

ملانونیچیا ملاس

ملانونیشیا تغییر رنگ صفحه ناخن به رنگ قهوه ای مایل به سیاه است. ملانین مسئول تغییر رنگ است. ملانوسیت ها در بستر ناخن یافت می شوند و بیشتر به شکل آرام یا بی حرکت هستند. هرگونه استرس ، ضربه و التهاب باعث سنتز و ترشح بیش از حد ملانین می شود. نژادهای پوست تیره مانند سیاهان ، آسیایی ها ، خاورمیانه ای و اسپانیایی ها بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند.

آنیکولیز

یک وضعیت بالینی شامل شل شدن یا جدا شدن بستر ناخن از زیر ناخن پا یا ناخن پا. آرامش از نوک ناخن شروع می شود و به مرور به سمت نوک پروگزیمال پیشرفت می کند.

اندیشه های اخیر

ناخن ها یک شاخص کلاسیک برای سلامت انسان هستند. هر گونه ناهنجاری در آنها علامت هشداردهنده بیماری در حال انجام است. در عمل پزشکی ، معاینه فیزیکی شامل ناخن ها است که جزء مهمی از معاینه فیزیکی عمومی هستند. در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری ، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

منابع

دیدگاهتان را بنویسید