آمریکا نتوانسته ایران را منزوی کندگزارش کردن صدای ایرانآیت الله سیدابراهیم رئیسی صبح شنبه در بازگشت از سفر سه روزه به ازبکستان با تشریح نتایج و دستاوردهای این سفر، با بیان اینکه سفر به سمرقند در راستای تقویت سیاست همسایگی و جامعیت اقتصادی ایران انجام شد، اظهار داشت: این سفر به ازبکستان انجام شده است. در راستای همین دیدگاه، ابتدا یک سفر دوجانبه با رئیس جمهور و مقامات عالی رتبه ازبکستان دیدارهایی داشتیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در ۲۰ سال گذشته مقامات عالی ایران و ازبکستان به کشورهای یکدیگر سفر نکرده اند، افزود: موضوعات مورد علاقه طرفین در زمینه های تمدنی و فرهنگی و همکاری های اقتصادی و تجاری در حوزه های ترانزیت و انرژی در دیدار با مقامات ازبکستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. طرف ازبکستانی اعلام کرد که می خواهد همکاری با ایران را در اولویت سیاست های خود قرار دهد و این فرصت خوبی برای هر دو کشور است.

دکتر رئیسی قسمت بعدی برنامه سفر خود به ازبکستان را دیدار با سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای شرکت کننده در اجلاس سمرقند دانست و اظهار داشت: در این راستا بیش از ۱۰ جلسه داشتیم. و مسائل دوجانبه و روابط اقتصادی و تجاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت. و بررسی کردیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در این دیدارها اراده جدی جمهوری اسلامی برای توسعه روابط همسایگی دو طرف و تصمیمات خوبی برای گسترش همکاری ها اتخاذ شد، تصریح کرد: سران کشورهای چین، پاکستان، هند و سایر کشورها رسماً از من دعوت به عمل آورده اند. آنها متوجه شدند که این سفرها در زمان مناسب برای پیگیری توافقات انجام شده در این جلسات انجام خواهد شد.

آیت الله رئیسی به عنوان سخنرانی در بیست و دومین اجلاس سران سازمان شانگهای به بخشی دیگر از برنامه های سفر خود پرداخت و خاطرنشان کرد: در این سخنرانی ظرفیت های مختلف جمهوری اسلامی برای توسعه همکاری ها با سازمان شانگهای و کشورهای عضو آن تشریح شد.

رئیس جمهور با اشاره به اعلام ارتقای عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان شانگهای در اجلاس سمرقند، گفت: عضویت رسمی ایران در سازمان شانگهای زمینه مناسبی را برای ارتباط با زیرساخت های اقتصادی منطقه فراهم می کند. از فعالان اقتصادی کشورمان و از همه فعالان اقتصادی و شرکت های تولیدی تقاضا دارم با توجه به اقبال کشورهای منطقه برای همکاری با ایران و استفاده از کالاهای ساخت کشورمان، کار و تلاش خود را در راه برداشت مضاعف کنند. استفاده از این فرصت

دکتر رئیسی افزود: آنچه در نتیجه این سفر و رایزنی های انجام شده در این سفر به دست آمد نشان می دهد که تلاش دشمن برای منزوی ساختن جمهوری اسلامی ایران با تهدید و تحریم شکست خورده است و امروز همه کشورها علاقه مند به گسترش همکاری و همکاری هستند. روابط با ایران هستند.