آذربایجان و ارمنستان توافقنامه صلح امضا کردند / جزئیاتبه گزارش صدای ایران به نقل از اسپوتنیک، گریگوریان گفت: روی روابط ارمنستان و جمهوری آذربایجان و همچنین موضوع قره باغ کوهستانی و جدول زمانی صلح یعنی امضای صلح تمرکز کردیم. قرارداد تا پایان سال و همچنین موضوع تحدید مرزها.

گریگوریان در یک برنامه تلویزیونی از شبکه اول ارمنستان گفت: روندهای مربوط به پیمان صلح و تحدید حدود مرزها به هم مرتبط است زیرا ارمنستان می ترسد که آذربایجان پس از امضای پیمان صلح از مرزهای نامحدود برای حمله به جمهوری ارمنستان استفاده کند.

گریگوریان با اشاره به اینکه ارمنستان، گرجستان و آذربایجان در سال ۱۹۲۹ خط مرزی را تکمیل کردند، افزود: طرفین باید این قرارداد را به عنوان مبنای مرز ارمنستان و آذربایجان بپذیرند و ۲۹.۸ هزار کیلومتر مربع از خاک ارمنستان را تضمین کنند.

وزیر امور خارجه ارمنستان در مورد مسئله قره باغ گفت که باکو در حال بررسی ایجاد یک مکانیسم بین المللی برای «قره باغ کوهستانی و آذربایجان برای بحث در مورد حقوق و امنیت ارامنه در قره باغ کوهستانی» است.

گریگوریان گفت: امیدواریم بتوانیم این سازوکار را فراهم کنیم.

خصومت ها در ساعات اولیه ۱۳ سپتامبر در مرز ارمنستان و آذربایجان در منطقه ای غیر مرتبط با منطقه مورد مناقشه قره باغ آغاز شد. آذربایجان گفت که این حمله را در پاسخ به اقدام “تحریک آمیز” ارمنستان انجام داده است. هر دو کشور روز بعد بر سر آتش بس توافق کردند. الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان هفته گذشته پس از دیدار با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در حاشیه اجلاس جامعه سیاسی اروپا در پراگ گفت که ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۲ توافق صلح بین باکو و ایروان حاصل شود.