آذربایجان و ارمنستان به توافق / جزئیات رسیدندبه گزارش صدای ایران، کرملین با صدور بیانیه ای درباره دیدار سه جانبه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش پایگاه خبری ترند، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پس از دیدار با الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در سوچی، گفت: نشست سوچی فضای بسیار خوبی را برای توافقات احتمالی آینده در مورد برخی مسائل اساسی ایجاد کرده است. است.

وی گفت: همکاران عزیز امروز سه جلسه مذاکره در ابتدا با هیئت ارمنستان، سپس رو در رو با نخست وزیر ارمنستان، سپس با هیئت جمهوری آذربایجان و رو در رو با رئیس جمهور برگزار کردیم. آذربایجان.” دو ساعت، شاید کمی بیشتر، سه نفری صحبت کردیم. به نظر متقابل ما جلسه بسیار مفیدی بود. من معتقدم فضای بسیار خوبی برای توافقات احتمالی آینده در مورد برخی مسائل اساسی ایجاد شد.»

پوتین در ادامه بیانیه خود گفت: امروز بر سر یک بیانیه مشترک به توافق رسیدیم. باید به صراحت بگویم که همه چیز توافقی نیست. برخی موارد باید از متن حذف می شد که قبلاً در سطح کارشناسی روی آن کار شده بود. با این حال، من با ارزیابی کلی موافقم که این دیدار مفید بود و شرایط لازم را برای گام‌های بعدی در جهت حل اختلاف ایجاد کرد. همچنین وقتی به طور کلی می گویم منظورم هم اتفاقات اخیر است و هم اتفاقاتی که دو سال پیش رخ داده است. ما در آن زمان توانستیم در مورد مسائل اساسی به توافق برسیم و بحث امروز حاکی از آن است که می توانیم در مورد آینده کشورهای خود نیز به توافق برسیم. وقتی به کشورهایم اشاره می کنم، منظورم روسیه، آذربایجان، ارمنستان و در واقع همه کشورهای منطقه است. زیرا همه مردمی که در این سرزمین ها زندگی می کنند علاقه مند به عادی سازی روابط هستند.

پوتین گفت: روسیه به نوبه خود هر کاری را که لازم است انجام خواهد داد تا اطمینان حاصل شود که راه حل نهایی و جامع حاصل شود.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز گزارش داد: کاخ کرملین با صدور بیانیه ای درباره نشست سه جانبه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان اعلام کرد که امکان توافق بر سر همه مسائل وجود ندارد، اما طرفین شرکت کننده در مورد مسائل اساسی به توافق رسیدند و اعلامیه مشترک را تصویب کردند.