آخرین اخبار از روند مذاکرات وین به زبان مرندیبه گزارش صدای ایران، سید محمد مرندی در پایان آخرین دور مذاکرات وین در پیامی توئیتری گفت: ایران با بررسی پیشنهادهای جدید به تعامل سازنده ادامه خواهد داد.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا روز دوشنبه از پایان مذاکرات در وین درباره پیش نویس متن توافق برای بازگشت به برجام خبر داد.

این مقام مسئول که طبق روال معمول خواست نامش فاش نشود در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا گفت: هیئت ها در حال خروج از وین هستند. مذاکرات برای رسیدن به یک متن به پایان رسیده و متنی را تولید کرده ایم.

وی افزود: اینکه الان چه اتفاقی می افتد بستگی به پاسخ شرکت کنندگان دارد.

وی گفت: اتحادیه اروپا منتظر پاسخ گروه ۱+۴ و ایالات متحده آمریکا درباره متن پیش رو است و جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزرای خارجه این کشور تماس خواهد گرفت. کشورهای شرکت کننده

نماینده اتحادیه اروپا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظر ایران در مورد متن پیش رو چیست، گفت: اطلاعی ندارم و مواضع طرفین پس از دریافت پاسخ ها مشخص خواهد شد.

وی برای روشن شدن روند مذاکرات تکرار کرد: چون به متن رسیدیم، مذاکرات تمام شده است. ما اینجا بودیم که متنی تولید کنیم و حالا پایتخت ها باید تصمیم بگیرند.

با پایان این دور از مذاکرات، تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران تا ساعاتی دیگر به تهران بازمی گردد و رایزنی ها و تماس ها با هماهنگ کننده و سایر طرف ها ادامه خواهد داشت.

در عین حال یک مقام ارشد وزارت امور خارجه درباره این دور از مذاکرات در وین گفت: در چهار روز گذشته مذاکرات فشرده ای در مورد چند موضوع باقی مانده انجام شد تا ملاحظات و دغدغه های کشورمان برآورده شود. در این گفتگوها مواضع خود را با طرف های مقابل در میان گذاشتیم و پیشرفت نسبی در برخی مسائل حاصل شد.

وی افزود: با توجه به بحث های صورت گرفته در چهار روز گذشته، امروز انریکه مورا نظراتی را در خصوص برخی مسائل باقی مانده به طرفین ارائه کرد.

این دیپلمات کشورمان افزود: به محض دریافت این نظرات، پاسخ و ملاحظات اولیه خود را به آنها ابلاغ کردیم، اما طبیعتاً این موارد نیاز به بررسی همه جانبه دارد و ما نظرات و ملاحظات تکمیلی خود را به هماهنگ کننده و سایر طرف ها خواهیم رساند. .

وی با بیان اینکه بدون شک اصل اساسی برای ما حفظ حقوق و تامین منافع ملت ایران است، خاطرنشان کرد: احقاق این حقوق و تامین منافع و تضمین اجرای پایدار تعهدات برجام. طرف مقابل و جلوگیری از تکرار رفتار غیرقانونی آمریکا از دغدغه های جدی تیم مذاکره کننده است. .