آب معدنی || این اولین و بزرگترین جامعه آنلاین پزشکان ، بیماران و پزشکان است


آب معدنی از منابع طبیعی و مخازن آبهای زیرزمینی تهیه شده است. این آب سرشار از مواد مغذی ضروری است و گفته می شود که دارای خواص درمانی است. این آب حاوی کلسیم ، منیزیم ، پتاسیم و سدیم است. نوشیدن این آب می تواند سلامت استخوان ، گوارش و قلب را بهبود بخشد و فشار خون را کاهش دهد. در این مقاله ، ما در مورد تفاوت بین آب معدنی و آب لوله کشی و مزایای بالقوه سلامتی و عوارض جانبی این آب صحبت می کنیم.

آب معدنی در مقایسه با آب معمولی

این آب نسبت به آب لوله کشی اسیدی تر است و به دلیل وجود اسید کربنیک طعم ترش دارد. هر دو نوع آب حاوی مواد معدنی هستند. بر اساس شواهد موجود ، تفاوتها قابل توجه نیست.

مواد معدنی اضافی (بسته به منبع) یا مواد محلول برای تغییر طعم این آب وجود دارد. مردم معتقدند به دلیل داشتن مواد معدنی خاصیت درمانی دارد. به گفته سازمان غذا و دارو (FDA) ، این آب باید حداقل 250 قسمت در میلیون جامد محلول داشته باشد.

همین حالا با مشاوران پزشک خود مشاوره آنلاین بگیرید

رایج ترین مواد معدنی موجود در این آب عبارتند از:

مواد معدنی فوق در سنتز پروتئین بدن ، تشکیل استخوان ، تشکیل غضروف و … نقش دارند. عناصر کمیاب زیر برای برخی از عملکردهای بیولوژیکی مانند سنتز هورمون ، تولید آنزیم ، پیشگیری پوسیده مهم:

 • کبالت
 • اهن
 • Chrome
 • اشتباه
 • آره
 • فلورین

این آب بر خلاف آب لوله کشی معمولی معمولاً در ظروف پلاستیکی یا شیشه ای ذخیره می شود. برخی از مردم آب معدنی را به دلیل ارزش درمانی آن ترجیح می دهند. با این حال ، از این آب می توان برای از بین بردن باکتری ها یا سموم استفاده کرد. مصرف روزانه این آب برای حفظ تعادل آب در بدن بسیار مهم است.

جرثقیل

آب لوله کشی کلر از طریق لوله ها و سیستم های تصفیه تصفیه شده و به خانوارها تحویل داده می شود. آب لوله کشی قبل از رسیدن به خانه تحت یک فرآیند ضدعفونی شیمیایی قرار می گیرد. سپس آب شیرین از طریق سیستم لوله کشی زیرزمینی تأمین می شود. با این حال ، برخی مواد معدنی موجود در آب لوله کشی می توانند باعث زنگ زدگی لوله ها و آلودگی آب آشامیدنی شوند. در ایالات متحده ، آب لوله کشی باید مطابق استانداردهای قانون آب آشامیدنی سالم آژانس حفاظت محیط زیست باشد. (EPA) اختصاص داده شده است.

فواید آب معدنی برای سلامتی

آب معدنی ، فواید و عوارض جانبی || دکتر

مصرف آب معدنی می تواند مزایای زیادی داشته باشد:

منبع منیزیم

آب معدنی منبع غنی منیزیم است که نقش مهمی در تنظیم عملکردهای عصبی بدن مانند مدیریت سطح قند خون و تنظیم فشار خون دارد. میزان منیزیم موجود در آب معدنی بسته به منبع می تواند متفاوت باشد. رژیم غذایی توصیه شده برای منیزیم (RDA) عبارت است از:

 • 310-320 میلی گرم برای زنان بالغ
 • 400-420 میلی گرم برای مردان بالغ
 • 350-400 میلی گرم برای زنان در دوران بارداری
 • 310-360 میلی گرم برای زنان در دوران شیردهی

کمبود منیزیم این می تواند علائمی مانند اضطراب ، تحریک پذیری ، خستگی ، ضعف عضلانی ، لرزش و سرگیجه ایجاد کند. در موارد شدید ، همچنین می تواند باعث تشنج ، کاهش شنوایی ، میگرن ، پوکی استخوان و ضربان نامنظم قلب شود.

فشار خون پایین

آب معدنی منبع خوبی از کلسیم و منیزیم است. به همین دلیل ، گفته می شود که برای افرادی که مشکلات فشار خون دارند مفید است. ممکن است باعث کمبود منیزیم و کلسیم شود فشار خون بالا کمک. منیزیم و کلسیم به طور فعال در فرایند الکترولیتیک مغز و بدن انسان نقش دارند. این تعادل الکترولیت برای حفظ فشار خون و گردش خون مهم است. همچنین به افراد کمک می کند تا سریع آب بدن خود را تامین کنند. مطالعه انجام شده در دانشگاه گوتنبرگ (سوئد) نشان داد که نوشیدن آب معدنی می تواند به کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا کمک کند.

مطالعه روی 70 فرد مبتلا به فشار خون بالا نشان داد که نوشیدن 1 لیتر آب معدنی در روز فشار خون را کاهش می دهد. با این حال ، تحقیقات بیشتری برای درک نقش آب معدنی در مدیریت فشار خون مورد نیاز است.

استخوان ها را تقویت کنید

آب معدنی ، مزایا و عوارض جانبی || دکتر

کلسیم مهمترین ماده معدنی است که در رشد استخوان نقش دارد. کلسیم موجود در آب معدنی منبع مهمی از کلسیم است. کلسیم استخوان ها ، دندان ها و ناخن ها را تقویت می کند. مطالعه زنان یائسه نشان داد که مصرف منظم آب معدنی غنی از کلسیم تراکم مواد معدنی استخوان را افزایش می دهد. علاوه بر این ، نظارت بر هموستاز منیزیم می تواند به حفظ یکپارچگی استخوان کمک کند.

بهبود سلامت دستگاه گوارش

آب معدنی حاوی سولفات منیزیم و سولفات سدیم است که به افزایش دفعات دفع و قوام مدفوع در طول یبوست کمک می کند. یک مطالعه در ژاپن نشان داد که مصرف کم منیزیم با یبوست ارتباط دارد.

بهبود سلامت قلب

مطالعه انجام شده توسط شورای تحقیقات علمی اسپانیا بر روی زنان یائسه نشان داد که این آب بی کربنات سدیم بر کلسترول و متابولیسم تری اسیل گلیسرول بعد از غذا تأثیر می گذارد. مطالعه دیگری بر روی زنان یائسه نشان داد که مصرف آب معدنی گازدار باعث کاهش کلسترول کل و کلسترول LDL و افزایش این خطر می شود. بیماری های قلبی عروقی کاهش می دهد. همچنین گفته می شود که میزان منیزیم موجود در آب آشامیدنی با مرگ و میر بیماری های قلبی ارتباط معکوس دارد. با این حال ، برای درک اینکه چگونه نوشیدن این آب سلامت قلب را افزایش می دهد ، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

تنظیم چربی بدن

آب معدنی یک مکمل بدون چربی است که مقدار لازم مواد معدنی را در متابولیسم چربی تأمین می کند ، به تجزیه چربی کمک می کند و در سوزاندن لایه های چربی در بدن مهم است. بنابراین ، نوشیدن آب معدنی با رژیم کم کالری قبل از غذا (1.5 لیتر در روز) می تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

اکنون که همه چیز را در مورد فواید آب معدنی برای سلامتی می دانید ، بیایید ببینیم که چگونه برای پوست شما مفید است.

آیا آب معدنی برای پوست و صورت شما مفید است؟

آب معدنی ، فواید و عوارض جانبی || دکتر

این آب می تواند منبع جدیدی از ذرات سیلیس باشد که برای پوست مفید است. سیلیس برای پوست عالی است. سیلیس باعث تولید کلاژن در پوست شما می شود. افزایش کلاژن چین و چروک ، لکه های تیره و تیرگی را کاهش می دهد. علاوه بر این ، کمبود سیلیس باعث پیری پوست می شود. بنابراین ، این آب می تواند منبع خوبی برای سلامت پوست باشد. با این حال ، تحقیقات بیشتری برای درک این مزیت آب معدنی مورد نیاز است. اگرچه نوشیدن این آب به طور کلی بی خطر است ، اما برخی از عوارض جانبی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

آب معدنی چه عوارضی دارد؟

به طور کلی نوشیدن این آب سالم تلقی می شود. با این حال ، مصرف زیاد این آب عوارض جانبی دارد و تحقیقات بسیار کمی در این زمینه انجام شده است. بسیاری از مطالعات بر روی آب معدنی بطری شده به دلیل انتقال مواد شیمیایی از بطری های پلاستیکی به آب متمرکز شده اند. مطالعه ای روی موش ها نشان داد که میکروپلاستیک های گرفته شده از آب می توانند در بدن تجمع کرده و باعث التهاب شوند. اسید کربنیک موجود در آب معدنی گازدار می تواند باعث تورم شود. این آب نسبت به آب لوله کشی معمولی میکروب کمتری دارد. بنابراین ، ضدعفونی (بر خلاف آب لوله کشی) انجام نمی شود و حاوی میکروب است. همچنین گاهی اوقات با دی اکسید کربن ترکیب می شود.

سمیت پلاستیکی

میکروپلاستیک ها ذرات کوچکی هستند که یک مشکل بهداشتی محسوب می شوند. بطری های پلاستیکی حاوی بیسفنول A هستند که گفته می شود عملکرد هورمونی بدن را مختل می کند. این ذرات همچنین در غذاهای دریایی و نوشیدنی هایی مانند آبجو و نمک سفره یافت می شوند. اگرچه میکروپلاستیک های موجود در آب بطری نگرانی ایمنی ندارند ، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

آسیب های دندانی

دندان عقل و راه حل های آن را خرد کنید | دکتر

آب معدنی هوادهی می تواند به مینای دندان آسیب برساند. مطالعه ای در دانشگاه بیرمنگام نشان داد که آب معدنی گازدار نسبت به آب لوله کشی معمولی و نوشابه ها بیشتر به مینای دندان آسیب می رساند. آب گازدار نسبت به آب لوله کشی معمولی اسیدی تر است. مطالعه ای که در کره انجام شد نشان داد که آب گازدار سختی مینای دندان را کاهش می دهد. با این حال ، تأثیر آن کمتر از الکل بر روی دندان است.

نگرانی های زیست محیطی

آلودگی بطری های پلاستیکی آب تهدیدی جدی برای محیط زیست است. با این حال ، دانشمندان دریافتند که تصفیه آب با دستگاه اسمز معکوس آشامیدنی مناسب ترین راه حل برای اطمینان از ایمنی آب است. از آنجا که تولید شیشه به انرژی و مواد اولیه بیشتری نیاز دارد ، تصفیه منظم آب مطلوب ترین گزینه است ، به ویژه در بطری های آب شیشه ای.

اخرین حرف

آب معدنی ، طبق تعریف ، سرشار از مواد معدنی است و گفته می شود که خواص درمانی زیادی دارد. با این حال ، مطالعات محدودی برای اثبات مزایای آن وجود داردبه نوشیدن هنوز هم ایمن تلقی می شود. از طرف دیگر ، به نظر می رسد آب معدنی فواید زیادی برای سلامتی دارد ، از بهبود تراکم استخوان گرفته تا بهبود سلامت دستگاه گوارش. با این حال ، با سمیت پلاستیک (به دلیل ریز پلاستیک در شیشه) و سایش مینای دندان همراه است.

منبع:

https://www.stylecraze.com/articles/health-benefits-of-mineral-water/

دیدگاهتان را بنویسید